Op de Dag van de Vrachtwagenchauffeur zetten we niet alleen de helden van de weg in het zonnetje, maar ook degenen die achter de schermen bijdragen aan hun succes. Marten Gruijters, chauffeurstrainer bij BAS Truck Center, is zo’n kracht. Met decennia aan ervaring en een passie voor het vak helpt hij chauffeurs efficiënter, veiliger én met plezier de weg op te gaan. We spraken Marten over zijn carrière, de uitdagingen van nu en zijn visie op de toekomst van het chauffeursvak.

img

Van rijinstructeur naar chauffeurstrainer

Marten begon zijn carrière in 1988 als rijinstructeur voor trucks, LZV’s, bussen en zelfs tractoren. Sinds juni 2022 is hij chauffeurstrainer bij BAS Truck Center, waar hij zijn kennis en ervaring deelt met collega’s en chauffeurs. “Vroeger, in mijn tijd als rijinstructeur, ging het vooral om rijbewijsbegeleiding,” vertelt Marten. “Nu, in de rol van chauffeurstrainer, focus ik me op verkeersinzicht en het optimaal benutten van moderne veiligheidssystemen. Vroeger had je alleen cruise control; kijk eens wat er nu allemaal mogelijk is!”

Plezier en veiligheid voorop

Wat Marten het mooiste vindt aan zijn werk? “Chauffeurs nieuwe dingen leren, zeker met alle moderne rijondersteuning zoals het Advanced Driver Alert Systeem. Maar het belangrijkste is dat chauffeurs met plezier achter het stuur zitten én veiligheid altijd vooropstellen.”

Uitdagingen en oplossingen

De grootste uitdaging voor chauffeurs vandaag de dag is het zo efficiënt mogelijk rijden zonder het rijplezier te verliezen. Marten legt uit: “Het gaat vaak over brandstofbesparing, maar niet iedereen omarmt het. De ene chauffeur let op elke druppel diesel, de ander geeft er niks om. Mijn taak is om chauffeurs bewust te maken van de voordelen, zonder hen iets op te leggen.”

Daarnaast verandert het chauffeursvak razendsnel door de transitie naar elektrisch rijden. “Sommige chauffeurs zijn enthousiast, anderen sceptisch. Maar bijna iedereen die in een elektrische truck heeft gereden, wil niet meer anders. De standaardgrap van chauffeurs is: ‘Als je elektrisch wil rijden, ga je naar de kermis.’ Waarop ik dan altijd antwoord: ‘Maar op de kermis is het altijd feest, dus elektrisch rijden is iedere dag een feestje!’”

Rijondersteuning: een helpende hand

Veel chauffeurs vinden het lastig om met moderne rijondersteuningssystemen te werken. “Ze denken dat ze rijtaken uit handen moeten geven,” legt Marten uit. “Maar het zijn juist hulpmiddelen die hen helpen om zich meer op het rijden zelf te focussen. Daarom is instructie zo belangrijk. We blijven in contact met chauffeurs, zodat we weten waar ze tegenaan lopen.”

Een concreet voorbeeld is de functie Automatische Hold. “Als je bijvoorbeeld een container wilt optrekken, moet je onder de container kunnen rollen. Staat Automatische Hold aan, dan gebeurt dat niet. Hetzelfde geldt voor het rijden naar een laaddock; de truck moet dan langzaam kunnen rollen. Zonder deze kennis kan het systeem juist voor frustratie zorgen, terwijl het bedoeld is om te helpen.”

Ook I-See, een functie van Volvo Trucks, zorgt soms voor vragen. “Dat systeem reageert op hoogteverschillen en past de snelheid aan om zo efficiënt mogelijk te rijden. Als chauffeurs niet weten wat er gebeurt, kan dat raar overkomen. Na uitleg snappen ze de logica erachter en waarderen ze het systeem vaak enorm.”

img

“Chauffeurs spelen een cruciale rol in transport, nu en in de toekomst.”

De toekomst van chauffeurs

Over de toekomst is Marten optimistisch: “Zolang er mensen zijn, blijven goederen nodig, en dus chauffeurs. Autonome systemen, zoals een noodremsysteem, zijn nuttig als veiligheidsmiddel, maar ik geloof niet dat ze de menselijke chauffeur volledig vervangen. Chauffeurs spelen een cruciale rol in transport, nu en in de toekomst.”

Een ode aan de chauffeurs

Marten ziet dagelijks hoeveel passie chauffeurs hebben voor hun vak, niet alleen op professioneel gebied, maar ook op persoonlijk vlak. “Veel chauffeurs zien hun cabine als hun tweede thuis. Ze houden alles schoon en rijden soms zelfs op sokken. Mijn taak is om ervoor te zorgen dat ze niet alleen professioneel, maar ook met plezier hun werk doen.”

Met zijn kennis, humor en persoonlijke aanpak helpt Marten Gruijters chauffeurs niet alleen beter te rijden, maar ook trotser en zelfverzekerder achter het stuur te zitten. Want uiteindelijk draait het allemaal om de mensen die de wereld letterlijk in beweging houden.

Aan alle chauffeurs: bedankt dat jullie Nederland (en ver daarbuiten) draaiende houden!

Op deze Dag van de Vrachtwagenchauffeur willen we alle chauffeurs een dikke toeter geven voor jullie harde werk. Dank voor jullie inzet, jullie kilometers en vooral jullie passie. Zonder jullie stond alles stil – en wij bij BAS Truck Center zijn trots dat we daar een steentje aan kunnen bijdragen.

Andere artikelen

  • Leon’s Volvo FH420 uitgeroepen tot de DIKSTE en de GROOTSTE!

    Uit meer dan 650 stemmen en een selectie van 16 imposante trucks is hij als winnaar uit de bus gekomen: de Volvo FH420 van Leon Hermsen. De trotse chauffeur van De Waal Transport uit Ewijk wist met zijn dikke combinatie de meeste stemmen te verzamelen in de competitie ‘De DIKSTE en de GROOTSTE’. Een truck waar duidelijk veel liefde en aandacht in zit — dat zag het publiek, en dat beloonde het massaal.

  • Smart Tacho 2 vanaf augustus 2025 verplicht voor bestaande trucks – ben jij al voorbereid?

    Vanaf 19 augustus 2025 moeten alle trucks die internationaal rijden en nog uitgerust zijn met een Smart Tacho 1, zijn overgezet naar de Smart Tacho 2. Dit is geen keuze, maar een verplichting. Veel transporteurs schuiven dit nog voor zich uit, maar de tijd begint te dringen. Werkplaatsen worden voller en wachttijden langer. Handel nu en voorkom onnodige stilstand of boetes.

  • Een vrachtwagen vol hoop: Bijzondere expeditie naar Bangladesh

    Vandaag hadden we de eer om de vrachtwagen, volgauto én de vier helden te ontvangen die morgen vertrekken richting Bangladesh. We hebben de export en kentekenplaten voor de voertuigen geregeld en maakten nog even een laatste foto voor de truck die straks ingezet wordt als mobiele vaccinatiekliniek tegen baarmoederhalskanker. Gesponsord door BAS Truck Center en Nabuurs, met een missie die ertoe doet: 75.000 moeders helpen aan een gezondere toekomst. We wensen Freek, Motalib, Govert en Jan een veilige en succesvolle reis toe!